Badania kardiologiczne
Od marca 2023 roku prowadzimy kompleksowe badania, które pozwalają na całościową ocenę stanu serca i naczyń krwionośnych. Badania przeprowadzi i oceni specjalista kardiolog.
Badanie EKG
Podstawowe badanie kardiologiczne. Jest to zapis aktywności elektrycznej serca. Pozwala wykryć niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia przewodzenia przedsionkowo – komorowego, zaburzenia rytmu serca. Nieprawidłowy zapis EKG towarzyszy większości chorób serca, ale często nie wystarcza do postawienia diagnozy.
Badanie Holter EKG
W diagnostyce omdleń czy zaburzeń rytmu zapis EKG wykonany podczas wizyty może być prawidłowy i konieczna jest rejestracja 24-godzinna. Holter EKG składa się z elektrod, które przyklejane są za pomocą plastrów do odpowiednich miejsc na ciele oraz jednostki centralnej rejestrującej zapis. Badanie pozwala na zarejestrowanie arytmii, która jest przyczyną utraty przytomności i zakwalifikowanie pacjenta do dalszego leczenia np. wszczepienia rozrusznika serca.
Badanie Holter RR (Holter ciśnieniowy)
Holter ciśnieniowy mierzy wartość ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Holter monitoruje jednak ciśnienie tętnicze i pracę serca przez 24 godziny, a nie jednorazowo. Holter ciśnieniowy dokonuje pomiarów średnio co 15 minut, a w nocy co 30 minut. W ciągu 24 godzin urządzenie dokona około 70 pomiarów ciśnienia. Badanie wygląda tak samo, jak przy tradycyjnym urządzeniu – mankiet na ramieniu napełnia się powietrzem, a jednostka centralna automatycznie mierzy i zapamiętuje wyniki. Równolegle z mierzeniem ciśnienia przez urządzenie, Pacjent powinien zapisywać godziny odpoczynku, aktywności, przyjmowania leków, posiłków czy sytuacji stresowych W ten sposób lekarz zyska podstawę do porównania wyników holtera z zapisem dziennej aktywności pacjenta.
Echo serca (USG serca)
W przypadku chorób, które wynikają z niekorzystnej przebudowy serca, czy nieprawidłowej pracy zastawek, konieczne jest badanie echokardiograficzne. Jest to badanie ultrasonograficzne (USG) umożliwiające uwidocznienie jam serca, zastawek oraz dużych naczyń takich jak aorta czy pień płucny. Badanie echokardiograficzne pozwala ocenić wydolność lewej komory m.in. poprzez pomiar frakcji wyrzutowej, niezbędny przy diagnostyce niewydolności serca. Stanowi złoty standard przy ocenie wad serca wrodzonych i nabytych.
Próba wysiłkowa
Test wysiłkowy polega na ocenie zapisu EKG oraz pomiarze ciśnienia tętniczego w trakcie wysiłku, którym może być marsz na bieżni lub jazda na rowerze stacjonarnym. Podczas stopniowo zwiększanego wysiłku wzrasta obciążenie serca, rośnie tętno i ciśnienie tętnicze. W chorobie wieńcowej, która polega na niedostatecznym zaopatrzeniu mięśnia sercowego w krew, tlen i składniki odżywcze, objawy niedotlenienia serca mogą się ujawniać dopiero przy dużym obciążeniu serca. Jeżeli do tego dojdzie, to prócz bólu w klatce piersiowej, wystąpią cechy niedokrwienia w zapisie EKG. Test wysiłkowy stanowi pomoc przy kwalifikacji do koronarografii. Ponadto znajduje zastosowanie przy diagnostyce zaburzeń rytmu.
Badania laboratoryjne — Warszawa
W naszym laboratorium wykonasz badania biochemiczne, mikrobiologiczne i wiele innych. Zachęcamy Pacjentów z Mokotowa oraz innych dzielnic Warszawy do realizacji zleceń na badania w CMS Sadyba. Oferujemy:
- badania poziomu hormonów (w tym estrogenów czy testosteronu),
- badania na boreliozę,
- badanie tarczycy,
- badanie PSA,
- stężenie BetaHCG,
- WZW B,
- wymazy oraz inne.
Badanie hormonów — Mokotów
Choć większość badań laboratoryjnych wykonuje się na zlecenie lekarza, również samodzielnie powinniśmy kontrolować stan swojego zdrowia. Czasem samo sprawdzenie poziomu hormonów wystarczy, aby znaleźć przyczynę złego samopoczucia. Senność, wypadanie włosów i przybieranie na wadze mogą być skutkiem problemów z tarczycą. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy zrobić badanie TSH, FT3 i FT4 z krwi.
Borelioza — badania dla Pacjentów z Warszawy
Ciepłe zimy sprzyjają namnażaniu się kleszczy, tym samym sezon na ugryzienia znacznie się wydłużył. Nie każdy pasożyt jest nosicielem krętków chorób odkleszczowych, jednak warto wykonać badanie na obecność przeciwciał. Wiele dolegliwości pojawiających się na przestrzeni lat od ugryzienia może być skutkiem zakażania, a wtedy leczenie objawowe bywa nieskuteczne. Na rynku dostępne są dwa badania na boreliozę: test ELISA (pierwszego wyboru) i Western Blot. Prawidłowo postawiona diagnoza na podstawie wyników badań laboratoryjnych to podstawa skutecznego leczenia. Zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem!
Jak przygotować się do badania?
Do większości badań wystarczą 3 godziny bez posiłku.
Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom:
- cukru
- prolaktyny
- żelaza
- całkowitej zdolności wiązania żelaza
- betaHCG
- borelioza przeciwciała IgG, IgM
- lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy )
Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.
Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak:
- poziom hormonów (poza prolaktyną),
- test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne,
- hemoglobina glikowana,
- PSA i inne markery nowotworowe,
- ASO
- immunoglobuliny
- CRP
- grupa krwi
- antygeny HBs, HCV, HIV
- RF
Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.
Badania krwi
- morfologia krwi (pełna)
- OB
- PT-czas protrombinowy (INR), APTT, Fibrynogen, D-dimer ( krzepliwość)
- glukoza, glukoza 0,1 h, 2h
- Lipidogram (HDL, LDL, TG, CHOL.)
- kreatynina
- TSH, FT 3, FT 4, T 3, T 4 ,przeciwciała przeciwtarczycowe TPO, przeciwciała TG (tarczyca)
- PSA całkowite (prostata)
- Hemoglobina glikowana HbA1C
- sód, potas, chlorki, wapń całkowity (jonogram)
- CRP
- ALAT,AST, GGTP, Bilirubina w surowicy
- Witamina D3 metabolit 1,25 (OH)2, Witamina D3 metabolit 25(OH)
- Parathormon (PTH)
- Fosfotaza kwaśna
- Osteokalacyna
- FSH (folitropina)
- LH (luteotropina)
- E2 (estradiol)
- PG (progesteron)
- PRL (prolaktyna)
- Beta-HCG
- DHA, DHA SO4
- Androstendion
- Testosteron, Testosteron wolny
- 17-OH Progesteron
- Kortyzol
- CRP
- Lipaza, Amylaza
- Grupa krwi
- płytki krwi
- CK
- Troponina
- Homocysteina
- Witamina B12
- Kwas foliowy
- Transferyna
- Czynnik reumatoidalny RF-latex
- ASO
- Odczyn Waalera-Rosego
- Magnez
- Żelazo
- Fosfor
- HCV
- HIV
- HBS (antygen)
- HBS (przeciwciała)
- WR
Badania moczu
- Badanie ogólne moczu
- posiew moczu
- Wapń z moczu DZM
Badania kału
- badanie ogólne kału
- kał pasożyty
- kał owsiki
- kał krew utajona
- Lamblie-test
- kał na rota i adenowirusy
- kał posiew
Mikrobiologia
- wymaz z nosa
- wymaz z gardła
- wymaz z jamy ustnej
- wymaz z uszu
- wymaz z rany