loading

Badania hormonów, czyli testy zaburzeń pracy tarczycy

Oferujemy naszym pacjentom badania hormonów na NFZ m.in. w ramach świadczeń wchodzących w skład opieki koordynowanej w POZ. Specjalizujemy się w testach zaburzeń pracy tarczycy, a więc określamy z krwi poziom TSH, FT3, FT4 czy anty-TPO i anty-TG. Często koniecznym badaniem przy podejrzeniu nieprawidłowości w pracy tarczycy jest USG tarczycy, a czasami konieczne jest wykonanie biopsji cienkoigłowej BAC. Te badania także wykonujemy w Centrum Medycznym Sadyba. Podkreślić jednak należy, iż nieprawidłowa praca układu hormonalnego nie tylko tyczy się endokrynologii, ale także może skutkować pojawieniem się licznych, niebezpiecznych dla zdrowia dolegliwości u pacjenta. Hormony to bowiem substancje, które regulują pracę wielu organów w ciele człowieka.

Kto powinien wykonać badanie hormonów?

Badania hormonalne przeprowadzane są u pacjentów, których dolegliwości wskazują na zaburzenia w funkcjonowaniu układu endokrynnego. Warto również prosić o nie lekarzy w ramach profilaktyki zdrowotnej. Oznaczenie poziomu TSH, FT3 i FT4 z krwi pozwala bowiem wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości w pracy tarczycy. Dodatkowym czynnikiem wskazującym na konieczność wykonania badania hormonów jest stwierdzenie w wywiadzie lekarskim występowania chorób endokrynologicznych w rodzinie. Podkreślić warto, że niektóre z nich posiadają tzw. komponentę genetyczną, która mogła zostać odziedziczona przez pacjenta.

Z jakimi objawami warto udać się na badania hormonów na NFZ?

Lista objawów, które kwalifikują pacjent do wykonania nieodpłatnego badania poziomu hormonów na NFZ, jest naprawdę bardzo długa. Nie brak na niej takich dolegliwości jak:
  • uczucia osłabienia, 
  • problemów z trawieniem, 
  • zaburzeń apetytu, 
  • osłabienia siły mięśniowej, 
  • zaburzeń snu, 
  • zaburzeń nastroju, 
  • uczucia fal zimna lub gorąca, 
  • problemów z cerą u osób dorosłych, 
  • nadmiernego porost włosów (szczególnie u kobiet), 
  • zaburzenia libido, 
  • nieprawidłowości cyklu miesiączkowego u kobiet, 
  • zaburzenia erekcji u mężczyzn. 
W przypadku takich objawów prócz badań hormonalnych warto wykonać badania laboratoryjne oraz badanie kału i moczu. W Centrum Medycznym Sadyba dostęp do nich możliwy jest m.in. w ramach świadczeń wchodzących w skład opieki koordynowanej POZ. Czasami w celu rozpoznania przyczyn wymienionych wyżej dolegliwości konieczne może być wykonanie badań laboratoryjnych w kierunku chorób zakaźnych.

Najczęściej wykonywane badania poziomu hormonów w Warszawie

Najczęściej wykonywanym badaniem poziomu hormonów w Warszawie jest oznaczenie TSH, FT3 oraz FT4. Pierwsze z nich – TSH – to badanie służące do rozpoznawania chorób tarczycy. Pobranym materiałem jest krew żylna. Oznaczanie TSH odbywa się metodą immunochemiczną i elektrochemiluminescencyjną (ECLIA). Jeśli chodzi od FT3 i FT4, badania tych hormonów wykonywane są kolejno przy podejrzeniu nadczynności/niedoczynności tarczycy oraz klinicznych chorób narządu. W obu przypadkach pobranym materiałem jest krew żylna.

Jak zapisać się na badanie hormonów na NFZ?

Pacjenci, którzy chcą skorzystać z badania hormonów na NFZ, powinni skierować się do lekarza POZ. Dzięki opiece koordynowanej wchodzącej w skład podstawowej opieki zdrowotnej liczyć można na bezpłatną diagnostykę bez długich kolejek. Po zakończonym badaniu poziomu hormonów pacjent ma również dostęp do bezpłatnych wizyt u lekarzy specjalistów. Tak właśnie działa nasze Centrum Medyczne Sadyba, gdzie stawiamy na pogłębioną diagnostykę i szybkie zaplanowanie leczenia.

Jak przygotować się do badania hormonów?

Do badania hormonów należy przygotować się ściśle wedle wskazań lekarskich. Na ogół pobranie materiału następuje w godzinach porannych na czczo. Kilka godzin przed badaniem należy zrezygnować ze spożycia kawy i palenia papierosów. Dopuszcza się wypicie około 250 ml wody. Pamiętać należy także o tym, by na dwanaście godzin przed badaniem wstrzymać przyjmowanie wszelkich multiwitamin i suplementów diety zawierających witaminę B7 (biotyna).

Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?

Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.

Do jakich badań nie trzeba być na czczo?

Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF

Jak wygląda właściwe pobranie krwi?

Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.​