loading

Pediatria to rozległa dziedzina medycyny, która obejmuje diagnozowanie i leczenie typowych chorób dziecięcych. Koncentruje się ona również na profilaktyce zdrowotnej – również tak ważnego wśród dzieci zdrowia psychicznego – czy na programie szczepień. Przyjęło się, że pierwszym kontaktem małego pacjenta z pediatrą jest wizyta patronażowa. Ostatnia odbywa się zaś przed ukończeniem pełnoletności. Co jeszcze warto wiedzieć o pediatrii i pracy lekarzy pediatrów NFZ? 

Czym zajmuje się pediatria? 

Pediatra to lekarz specjalista, który zajmuje się chorobami okresu dziecięcego. W Polsce opiekuje się on zwykle dziećmi od urodzenia aż do ukończenia pełnoletności. Prócz diagnostyki i leczenia przeziębień, grypy, a także ospy wietrznej, odry, świnki, różyczki czy szkarlatyny, obowiązkiem pediatry jest objęcie pacjenta profilaktyką zdrowotną. W jej ramach istotne jest stałe monitorowanie prawidłowego rozwoju dziecka, a także realizowanie Programu Szczepień Ochronnych

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, pediatra może skierować dziecko na konsultacje np. do kardiologa, dermatologa, dietetyka czy psychiatry! Dzieci mają też dostęp do szeregu podstawowych i specjalistycznych badań diagnostycznych. W CM Sadyba, czyli poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i opieki koordynowanej, wykonać można m.in.:

  • badania kardiologiczne, 
  • badania laboratoryjne,
  • badania hormonalne, 
  • badania kału i moczu, 
  • badania przeciwko boreliozie. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry? 

Placówki POZ specjalizujące się m.in. w pediatrii zapewniają tzw. wizyty patronażowe dla noworodków. W ich ramach lekarz pediatra dokonuje oceny zachowania i rozwoju dziecka. Określa również parametry fizyczne i stan neurologiczny noworodka. Ponadto mały pacjent przechodzi podstawowe badania, w tym: badanie palpacyjne brzuszka, osłuchanie serca i płuc, a także ocenę okolicy pieluszkowej (prawidłowość rozwoju narządów płciowych czy obecność zmian skórnych). Ważnym elementem wizyty patronażowej pediatry jest również omówienie z rodzicami programu szczepień ochronnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i zalecanych.

Kolejne wizyty u pediatrów odbywają się regularnie wedle ustalonego terminarza zapisanego w książeczce zdrowia. 

Czy opieka koordynowana obejmuje również pediatrię?

Zakres badań i konsultacji w ramach opieki koordynowanej będącej swoistym rozszerzeniem podstawowej opieki zdrowotnej, przeznaczony jest przede wszystkim dla osób dorosłych z chorobami przewlekłymi. W uzasadnionych medycznie przypadkach mogą z tego systemu korzystać  dzieci. Mowa o najmłodszych wymagających konsultacji u specjalistów z różnych dziedzin medycyny czy tych, które wymagają przeprowadzenia szerokiej diagnostyki obrazowej czy morfologicznej. Opieka koordynowana dla osób poniżej 18. roku życia1 będzie dostępna m.in. w przypadku diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, czy astmy oskrzelowej. 

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy rejestracji poradni POZ. W Centrum Medycznym Sadyba dbamy o to, by kierować pacjentów do odpowiednich lekarzy. Zapewniamy najwyższy standard obsługi i chętnie odpowiadamy na ważne pytania. To dlatego tak wielu rodziców z całej Warszawy zdecydowało się zapisać do naszych pediatrów! 

Jak wybrać dobrego pediatrę na NFZ? 

Termin „dobry pediatra” odnosi się nie tylko do fachowości i doskonałej znajomości zagadnień medycznych danego specjalisty. Dobry lekarz zajmujący się leczeniem dzieci powinien również wyróżniać się empatią, cierpliwością oraz miłym usposobieniem. Mowa zatem o właściwym podejściu, które buduje pozytywne relacje z małym pacjentem, oczywiście w bezstresowej atmosferze i z obustronnym zaufaniem. Warto zatem, aby rodzice wybierali placówki POZ uznawane za przyjazne dzieciom – w Centrum Medycznym Sadyba nieletni pacjenci znajdują zrozumienie, szacunek oraz kompleksowe podejście do diagnostyki i leczenia. Placówka posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i zatrudnia pediatrów NFZ

1 Znowelizowane przepisy dotyczące opieki koordynowanej znaleźć można: w załączniku nr 6 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

Write a Reply or Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *