loading

Schorzenia układu krążenia wywołują często poważne choroby serca, niestety skutkujące w wielu przypadkach śmiercią. Każdego roku niechlubne statystyki zgonów dotyczą zawałów serca. Mowa o stanie niedokrwienia mięśnia sercowego, czyli o jego martwicy. W większości przypadków zawał serca jest konsekwencją miażdżycy tętnic wieńcowych. Warto też wiedzieć, że jest on stanem bezpośredniego zagrożenia życia, co oznacza konieczność uzyskania niezwłocznej pomocy medycznej. W artykule omówimy podstawowe przyczyny zawału serca, jego objawy, a także to, jak się przed nim uchronić korzystając z bezpłatnej opieki medycznej przychodni POZ: CM Sadyba w Warszawie! 

Czym jest zawał serca? 

Najprostsza definicja zawału serca określa go, jako martwicę narządu lub tkanki wywołaną niedokrwieniem. Tym samym jest to stan, w którym do mięśnia sercowego nie dopływa tętnicami wieńcowymi wystarczająca ilość krwi, co powoduje jego martwicę.

Przyczyny zawału serca

Do zawału serca dochodzi przede wszystkim w przebiegu choroby wieńcowej, a więc w przypadku zaawansowanej miażdżycy tętnic wieńcowych. W uproszczeniu przyjąć można, że ognisko miażdżycy nazywane blaszką miażdżycową stopniowo zmniejsza światło wewnątrz naczynia, ograniczając przepływ krwi. Nawet 90% przypadków zawałów serca jest związanych z zakrzepem powstały w miejscu zwężonym przez ognisko miażdżycy, które powstaje m.in. w wyniku odkładania się cholesterolu LDL. 

Do przyczyn zawałów serca zalicza się także: nagły skurczu naczynia, wrodzona wada naczyń wieńcowych, wady zastawek serca, zatrucie czadem, przedawkowanie narkotyków, zator tętnicy wieńcowej. 

Czynniki ryzyka zawału serca

Czynnikami ryzyka wystąpienia zawału serca są przede wszystkim:

  • starszy wiek (więcej zawałów dotyczy pacjentów płci męskiej); 
  • palenie tytoniu; 
  • wysoki poziom cholesterolu; 
  • nadciśnienie tętnicze; 
  • przerost lewej komory serca; 
  • zaburzona proporcja pomiędzy cholesterolem LDL i HDL; 
  • niedobory witamin z grupy B,
  • cukrzyca; 
  • nadwaga lub otyłość; 
  • obciążony wywiad rodzinny; 
  • przebyty wcześniej zawał serca.

Częściej zawały serca obserwowane są także u pacjentów z osobowością typu A, a więc u osób z neurotycznością i wysokim poziomem odczuwanego stresu. 

Objawy zawału serca 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można rozpoznać zawał serca. Odpowiedź brzmi: tak! Warto też wiedzieć, że właściwie rozpoznanie przez pacjenta lub członków rodziny to możliwość właściwego zareagowania – mowa o wezwaniu karetki pogotowia ratunkowego bądź przewiezieniu chorego do szpitala. Jakie są zatem charakterystyczne objawy zawału serca?

Pacjent przede wszystkim będzie odczuwał silny ból zlokalizowany za mostkiem. Ma on charakter narastający, piekący, a także opisywany jako dławiący i rozpierający. Zwykle silnie promieniuje w kierunku szyi, żuchwy – i o czym warto pamiętać – w kierunku lewej ręki! Ponadto osoba w przebiegu zawału serca może skarżyć się na ból w nadbrzuszu; zawroty głowy; osłabienie; podwyższenie temperatury ciała i duszność. Nie wolno też bagatelizować objawów wysyłanych przez mózg – wielu pacjentów przechodzących zawał mówi o uczuciu nadchodzącej śmierci czy o silnym lęku, a wręcz panice. 

Warto wiedzieć! Objawem zawału serca jest często: pobudzenie ruchowe, spadek ciśnienia tętniczego, bladość, drętwienie lewej ręki, tachykardia, lepki pot, a nawet nudności i wymioty.

Zawał serca: pierwsza pomoc

Przy zawale serce bardzo ważne jest to, by szybko zareagować. Pacjenci, którzy przebyli już zawał lub są objęci opieką kardiologiczną mogą liczyć na przepisanie przez lekarza nitrogliceryny – przy rozpoznaniu objawów zawału należy przyjąć ją pod język. Oczywiście ważne jest wezwanie karetki – jest to konieczność w każdym przypadku, niezależnie od wieku pacjenta czy ogólnego stanu zdrowia!

Pamiętaj! W leczeniu zawałów ważna jest tzw. złota godzina. Istotne jest to, by od wystąpienia bólu w klatce piersiowej do rozpoczęcia leczenia minęła maksymalnie jedna godzina. Zwiększa to szansę na powrót do pełni zdrowia – pacjenci, którzy uzyskali pomoc medyczną w trakcie złotej godziny mają najlepsze rokowania.   

Zawał serca – profilaktyka zdrowia serca w CM Sadyba!

Osoby, które zaliczają się do grupy pacjentów z ryzykiem wystąpienia zawału serca, a także z ryzykiem rozwoju chorób układu krwionośnego, liczyć mogą na wsparcie m.in. w ramach profilaktyki zdrowotnej. W naszej przychodni POZ w Warszawie oferujemy zarówno opiekę koordynowaną, jak i realizację programu ChUK. Wykonujemy również szereg badań diagnostycznych w kierunku wykrywania chorób serca i układu krwionośnego. Zapraszamy na:

Write a Reply or Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *