loading

Badania kału i moczu

Prowadzimy kompleksową diagnostykę labolatoryjną w zakresie:

Jak przygotować się do badania?

Prawidłowe przygotowanie się do badania jest kluczem do prawidłowych wyników. Nieprzestrzeganie zasad skutkować może błędnymi wynikami nieadekwatnymi do stanu rzeczywistego.

W jakim celu pobiera się kał do badania? 

Kał pobiera się do badań w wielu przypadkach. Przede wszystkim mowa o badaniach parazytologicznych (oceniających obecność pasożytów); badaniach mikrobiologicznych (oceniających obecność bakterii – kał na posiew lub kał na podłoże transportowe); a także o badaniach w kierunku obecności niektórych wirusów np. rotawirusa, adenowirusa, norowirusów, antygenu GDH i toksyny A i B odpowiadających za obecność Clostridium Deifficile. Ponadto badanie kału wykonywane jest do celów sanitarno-epidemiologicznych w kierunku nosicielstwa pałeczek Shigella i Salmonella

Badanie kału w CM Sadyba – jak pobrać kał do badania? 

Do badania kału w CM Sadyba wymagany jest materiał pobrany we właściwy sposób. Kał należy oddać do czystego, najlepiej wyparzonego wcześniej wrzątkiem naczynia, które powinno być również wysuszone. Może to być basen, nocnik lub specjalny koszyczek do zakładania na sedesie. Następnie za pomocą łyżeczki z pojemnika (zestaw do pobierania próbek kału) należy pobrać próbkę z różnych części świeżego kału i umieścić materiał w naczyniu w ilości 1/2 objętości. Pojemnik należy szczelnie zamknąć i opisać. Najlepiej jest dostarczyć go przed upływem 24h. Uwaga! Przechowywanie pojemnika z kałem w lodówce wymaga szczególnych środków ostrożności. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta danego pojemniczka. 

W jakim celu pobiera się mocz do badań? Badanie ogólne i posiew 

Badanie ogólne moczu oraz dobowa zbiórka moczu to bardzo ważna diagnostyka. Dostarcza ona wielu istotnych informacji na temat funkcji układu moczowego pacjenta, a pośrednio umożliwia wstępne rozpoznanie schorzeń innych narządów i układów człowieka. 

Posiew moczu w CM Sadyba jest badaniem wykonywanym w celu sprawdzenia, czy w moczu występują bakterie. Diagnostyka taka określa gatunki tych bakterii oraz ich wrażliwości na antybiotyki (wykonywany jest wtedy tzw. antybiogram). Badanie moczu w Warszawie w CM Sadyba wykonywane jest zarówno w celu potwierdzenia/wykluczenia choroby, jak i sprawdzenia postępów leczenia. Niekiedy badanie moczu wykonuje się profilaktycznie. 

Badanie moczu Warszawa w CM Sadyba – jak pobrać mocz do badania? 

Badanie moczu Warszawa to badanie, przy którym wymagane jest wykorzystanie specjalnego pojemniczka na mocz – mowa o pojemniku jednorazowym stosowanym przy badaniu ogólnym moczu oraz o pojemniku sterylnym, wymaganym dla posiewu moczu. Takie zestawy dostępne są w aptekach i Punktach Pobrań. Jeśli chodzi o przygotowanie próbki do badania, należy przestrzegać następujących wytycznych: 

  • Mocz na posiew i do badania ogólnego należy pobrać rano po nocnym spoczynku. 
  • Należy zadbać o właściwe zasady higieny, dzięki którym pacjent pozbędzie się z powierzchni ciała bakterii, które mogłyby zafałszować wyniki badań moczu: 1) Należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem; 2) Należy oczyścić ujście cewki moczowej (u kobiet w okolicach sromu, a u mężczyzn żołądź); 3) Należy wytrzeć intymne części ciała jednorazowym (najlepiej wyjałowionym) materiałem/ręcznikiem. 
  • Mocz trzeba oddać do pojemnika z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy oddać niewielką ilość moczu do toalety, a kolejną porcję do pojemnika. Pobrana próbka do badania ogólnego musi zawierać od 50 do 100 mililitrów. Ilość moczu na posiew może być mniejsza (kilka mililitrów). 
  • Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć i opisać, a następnie – najlepiej jak najszybciej – dostarczyć do punktu badań. Pamiętać należy o tym szczególnie przy badaniu na posiew (pojemnik z moczem nie może pozostawać w lodówce dłużej niż 2 godziny).

Badanie moczu w ciąży 

Badania moczu Warszawa w CM Sadyba wykonywane są również u kobiet w ciąży. Przyszłe mamy muszą pamiętać o takiej diagnostyce raz w miesiącu, a także wtedy, kiedy pojawią się niepokojące objawy np. ból nerek, bolesne parcie na pęcherz, pieczenie pochwy. Dlaczego badanie moczu w ciąży jest tak ważne? Podkreślić należy, że kobiet w ciąży narażone są na rozwój zakażeń układu moczowego – infekcje mogą zagrażać bezpieczeństwu rozwijającego się płodu, dlatego właściwa diagnostyka laboratoryjna, również profilaktyczna, jest tak ważna! 

Zadbaj o swoje zdrowie z Centrum Medycznym Sadyba w Warszawie! Korzystaj ze świadczeń POZ, czyli bezpłatnej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia! 

 

Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?

Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.

Do jakich badań nie trzeba być na czczo?

Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF

Jak wygląda właściwe pobranie krwi?

Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.​