loading

Badanie EKG w Warszawie – zadbaj o swoje serce!

Badanie EKG to inaczej elektrokardiografia, służąca szeroko rozumianej diagnostyce zaburzeń rytmu serca oraz jego niedokrwienia. W naszym Centrum Medycznym Sadyba gwarantowane jest ono w ramach opieki koordynowanej będącej częścią podstawowej opieki zdrowotnej. Badanie EKG w Warszawie jest zatem dostępne dla pacjentów całkowicie za darmo – wcześniej należy umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu (tzw. lekarza POZ), który przygotuje przekaz do kardiologa NFZ.
 

Jak wygląda badanie EKG?

Elektrokardiografia to bezbolesny, nieinwazyjny pomiar elektrycznej aktywności serca za pomocą zestawu elektrod. Umieszczane są one na powierzchni ciała pacjenta i połączone są kablami ze specjalistycznym rejestratorem. Taka aparatura pozwala uzyskać zapis elektrokardiologiczny, czyli graficzne przedstawienie aktywności elektrycznej serca. Składa się ono z dwunastu krzywych odpowiadających dwunastu układom rejestrującym. Dodać warto, że badanie EKG spoczynkowe nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Przeprowadza się je w pozycji leżącej. 

Diagnostyka chorób serca – co wykrywa badanie EKG spoczynkowe? 

Krzywa EKG lub elektrokardiogram to nieocenione źródło informacji o aktywności serca: częstości akcji serca, miarowości akcji serca, źródła impulsów, osi elektrycznej serca. W EKG można zatem uwidocznić zaburzenia rytmu, takie jak migotanie czy trzepotanie przedsionków – badanie koniecznie należy wykonać w przypadku takich objawów jak kołatanie serca, zawroty głowy i omdlenia. Elektrokardiografia szczególnie pozwala wykryć: 

 • zaburzenia przewodzenia,
 • niedokrwienie mięśnia serca, 
 • stany przedzawałowe, 
 • przerost mięśnia sercowego,
 • zaburzenia elektrolitowe, 
 • zapalenie osierdzia, 
 • rozedmę płuc.

Należy dodać, że EKG zlecane jest zarówno w ramach profilaktyki zdrowotnej, jak i w przypadku diagnostyki chorób. Badanie pozwala też monitorować stan zdrowia osób chorujących na choroby układu sercowo-naczyniowego; miażdżycę; zaburzenia rytmu serca oraz schorzenia niedokrwienne  serca.

Co trzeba powiedzieć lekarzowi przed EKG?

Przed badaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, dolegliwościach oraz o przewlekłych chorobach. Warto również znać historię chorób występujących w swojej rodzinie. Dlaczego jest to tak ważne? W niektórych przypadkach schorzenia neurologiczne, zaburzenia psychiczne czy choroby tarczycy wpływają na miarodajność diagnostyki EKG. Zmianę rytmu serca powodują też leki np. przeciwuczuleniowe i przeciwdepresyjne. Badanie zwykle przeprowadzane jest po wnikliwej konsultacji lekarskiej – w przypadku podejrzenia zawału serca u pacjenta, wykonywane jest bezzwłocznie! 

Sprawdź, czy należysz do grupy ryzyka chorób serca! 

Ważną misją CM Sadyba jest propagowanie zdrowych nawyków, w tym profilaktyki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wizyt profilaktycznych i okresowych badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej. Przedstawiamy również listę czynników, które sprzyjają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Należą do nich m.in.:

 • nadwaga; 
 • otyłość brzuszna; 
 • nadciśnienie tętnicze; 
 • wysoki poziom cholesterolu; 
 • cukrzyca typu 2; 
 • palenie tytoniu; 
 • brak regularnego wysiłku fizycznego; 
 • nadużywanie alkoholu.

Jeśli chcesz sprawdzić, do jakiej kategorii ryzyka sercowo-naczyniowego się zaliczasz, zapraszamy na konsultacje u kardiologów działających naszej poradni POZ. Zapewniamy bezpłatną diagnostykę kardiologiczną na NFZ! 

Już dzisiaj zadbaj o swoje serce z Centrum Medycznym Sadyba! Korzystaj ze świadczeń POZ, czyli bezpłatnej opieki medycznej na NFZ. 
 

Jak przygotować się do badania?

Prawidłowe przygotowanie się do badania jest kluczem do prawidłowych wyników. Nieprzestrzeganie zasad skutkować może błędnymi wynikami nieadekwatnymi do stanu rzeczywistego.

Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?

Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.

Do jakich badań nie trzeba być na czczo?

Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF

Jak wygląda właściwe pobranie krwi?

Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.​