Badanie EKG Warszawa - Sadyba
Badanie EKG, elektrokardiografia, to bezbolesne badanie nazywane przez pacjentów ,,badanie EKG serca”, jest badaniem nieinwazyjnym, które rejestruje elektryczną aktywność serca. Należy ono do podstawowych badań diagnostycznych pozwalającym przeważnie na rozpoznanie choroby serca. Pozwala wykryć zaburzenia rytmu określane jako nieregularna praca serca, niedokrwienie serca, stany przedzawałowe i inne problemy kardiologiczne.
Szukasz miejsca, gdzie wykonasz badanie EKG w Warszawie? Centrum Medyczne Sadyba oferuje bezpłatne badanie EKG w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na NFZ.
Umów się na wizytę do lekarza POZ, w celu wykonania badania EKG. Badanie wykonywane jest bezpłatnie, rutynowo oraz w ramach opieki koordynowanej (OK), będącej nową formą sprawowania opieki nad pacjentem, poszerzającą możliwości podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Aby wykonać badanie EKG – dostępne całkowicie za darmo – należy umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu (Lekarza POZ, Lekarza Rodzinnego). Po ocenie jaki jest wynik badania EKG lekarz rodzinny zaleci badania dodatkowe i skieruję Cię w razie potrzeby do kardiologa NFZ.
Elektrokardiografia – rejestrowanie elektrycznej czynności serca za pomocą zestawu elektrod – to bezbolesne badanie i nie wymaga specjalnych przygotowań. Wykonaniem badania zajmuje się wyszkolona pielęgniarka pod której nadzorem przebiega badanie. To badanie bezinwazyjne; pacjent kładzie się na drewnianej kozetce – co zabezpiecza przed zakłóceniami – wtedy mogą zostać umieszczone elektrody, a ściślej przyklejone do powierzchni klatki piersiowej pacjenta i łączy się je z rejestratorem EKG. Czasem przed przyklejeniem elektrod do klatki piersiowej wymagane jest niewielkie wygolenie owłosienia, tak by elektrody nie odklejały się samoistnie.
Taka aparatura pozwala uzyskać zapis elektrokardiograficzny (graficzne przedstawienie aktywności elektrycznej serca)i ocenić w dniu badania. Składa się ono z dwunastu krzywych odpowiadających dwunastu elektrodom rejestrującym pracę serca. Są to odprowadzenia przedsercowe z klatki piersiowej 6 kolejnych od V1 do V6 i 4 kończynowe. Dzięki czemu dane zapisywane odwzorowują dokładnie pracę serca. Dodać warto, że badania EKG nie wymagają szczególnego przygotowania ze strony pacjenta a wynik badania otrzymujemy natychmiast.
Osobnym badaniem mylonym z EKG serca spoczynkowym jest EKG wysiłkowe które opisane jest w innym miejscu.
Przeciwwskazania EKG – jedynym przeciwwskazaniem do wykonania EKG są:
Ostre stany zapalne skóry: Jeśli skóra w miejscu przyklejania elektrod jest podrażniona, uszkodzona lub stwierdzono obecność rozległych owrzodzeń lub występuje na niej wysypka, badanie może być niekomfortowe lub utrudnione. W takim przypadku lekarz może odroczyć EKG do czasu ustąpienia zmian skórnych.
Ważne:
Przed badaniem EKG zawsze poinformuj lekarza o:
wszystkich przyjmowanych lekach,
alergiach oraz wszelkich dolegliwościach,
czy posiadasz choroby współistniejące
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa lub przeciwwskazań do wykonania EKG, skonsultuj się z lekarzem.
Diagnostyka chorób serca – co wykrywa badanie EKG spoczynkowe?
Krzywa EKG lub elektrokardiogram to nieocenione źródło informacji o aktywności serca: częstości akcji serca, miarowości akcji serca, źródła impulsów, osi elektrycznej serca (położeniu serca w klatce piersiowej). EKG warto wykonać zarówno u sportowców jak i wszystkich którzy nie chcą unikać wysiłku fizycznego.
W badaniu EKG można uwidocznić zaburzenia rytmu, takie jak migotanie czy trzepotanie przedsionków – badanie koniecznie należy wykonać w przypadku takich objawów jak nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, podejrzeniem miażdżycy, zawroty głowy i omdlenia. Wynik badania EKG pozwala wykryć i ocenić:
zaburzenia przewodzenia,
niedokrwienie mięśnia serca – choroby niedokrwiennej serca,
stany przedzawałowe,
przerost mięśnia sercowego,
rytm serca
zaburzenia elektrolitowe,
zapalenie mięśnia sercowego,
zapalenie osierdzia,
rozedmę płuc
położenie osi elektrycznej serca w klatce piersiowej.
Należy dodać, że badania EKG serca zlecane są zarówno w ramach profilaktyki zdrowotnej, jak i w przypadku diagnostyki chorób. Badanie pozwala też monitorować stan zdrowia osób chorujących na choroby układu sercowo-naczyniowego; miażdżycę; zaburzenia rytmu serca oraz schorzenia niedokrwienne serca, wykazujących objawy niewydolności krążenia i wiele wiele innych.
Co trzeba powiedzieć lekarzowi przed wykonaniem EKG?
Przed badaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, dolegliwościach oraz o przewlekłych chorobach. Warto również znać historię chorób występujących w swojej rodzinie.
Dlaczego jest to tak ważne? W niektórych przypadkach schorzenia neurologiczne, zaburzenia psychiczne czy choroby tarczycy wpływają na miarodajność diagnostyki EKG. Zmianę rytmu serca powodują też leki np. przeciwuczuleniowe i przeciwdepresyjne. Badanie zwykle przeprowadzane jest po wnikliwej konsultacji lekarskiej – w przypadku podejrzenia zawału serca u pacjenta, wykonywane jest bezzwłocznie!
Sprawdź, czy należysz do grupy ryzyka chorób serca!
Ważną misją CM Sadyba jest propagowanie zdrowych nawyków, w tym profilaktyki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wizyt profilaktycznych i okresowych badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej. Przedstawiamy również listę czynników, które sprzyjają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Należą do nich m.in.:
nadwaga;
otyłość brzuszna;
nadciśnienie tętnicze;
wysoki poziom cholesterolu;
cukrzyca typu 2;
palenie tytoniu;
brak regularnego wysiłku fizycznego;
nadużywanie alkoholu,
nałóg palenia papierosów.
Jeśli chcesz sprawdzić, do jakiej kategorii ryzyka sercowo-naczyniowego się zaliczasz, zapraszamy na konsultacje u kardiologów działających naszej poradni POZ. Zapewniamy bezpłatną diagnostykę kardiologiczną na NFZ!
Zadbaj o swoje serce z Centrum Medycznym Sadyba! EKG Warszawa! Zrób EKG Warszawa!
Jeśli nie wiesz gdzie wykonać EKG w Warszawie zgłoś się do nas!
Centrum Medyczne Sadyba oferuje kompleksową opiekę kardiologiczną. Nasi doświadczeni kardiolodzy pomogą Ci zadbać o zdrowie serca i zminimalizować ryzyko chorób układu krążenia. Wykonujemy również ECHO serca.
Jak przygotować się do badania?
Prawidłowe przygotowanie się do badania jest kluczem do prawidłowych wyników. Nieprzestrzeganie zasad skutkować może błędnymi wynikami nieadekwatnymi do stanu rzeczywistego.
Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?
Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.
Do jakich badań nie trzeba być na czczo?
Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF
Jak wygląda właściwe pobranie krwi?
Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.