loading

Badania kardiologiczne

Od marca 2023 roku prowadzimy kompleksowe badania, które pozwalają na całościową ocenę stanu serca i naczyń krwionośnych. Badania przeprowadzi i oceni specjalista kardiolog.

W poszukiwaniu dobrego kardiologa w Warszawie na NFZ!

Choroby układu krążenia (ChUK) zwane również schorzeniami serca i naczyń, są według statystyk główną przyczyną zgonów Polaków. Istnieje jednak szansa na wyrównaną walkę, czy to z zawałami serca, czy też jego niewydolnością lub nadciśnieniem tętniczym. Mowa o diagnostyce u osób zaliczanych do grupy ryzyka oraz chorych na nadciśnienie lub zaburzenia pracy serca, którzy powinni regularnie wykonywać badania kardiologiczne. Zlecane są one przez specjalistów – wcześniej należy jednak zdobyć skierowanie do kardiologa od lekarza POZ. Wizyty mogą odbywać się w ramach świadczeń NFZ i tzw. opieki koordynowanej!

Jak zdobyć skierowanie do kardiologa na NFZ?

Wizytę u kardiologa na NFZ można zaplanować po wcześniejszym otrzymaniu skierowania do poradni specjalistycznej. Wydaje je lekarz pierwszego kontaktu (POZ), którego świadczenia realizowane są w ramach publicznej służby zdrowia (na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia). W pierwszej kolejności należy zatem udać się do poradni POZ – może to być zarówno placówka publiczna, jak i niepubliczna posiadająca kontrakt z NFZ – a następnie wraz ze skierowaniem do  kardiologa. Warto kierować się do przychodni, które prócz pomocy lekarza rodzinnego zapewnią dostęp do konsultacji specjalistycznych i kompleksowych badań. Tak jest w przypadku naszego Centrum Medycznego Sadyba w Warszawie, gdzie nad całym planem leczenia pacjenta w ramach opieki koordynowanej zajmuje się lekarz POZ.

Poradnia kardiologiczna w Warszawie – kryteria wyboru placówki

Jak już wspomniano, warto wybierać poradnie specjalistyczne, które funkcjonują również jako przychodnie POZ. Dzięki temu pacjent nie musi zmieniać placówki, co w wielu przypadkach jest dużym udogodnieniem. Jeśli chodzi o poradnie kardiologiczne w Warszawie, zawsze należy zweryfikować, czy zakontraktowane są one z NFZ i gwarantują świadczenia nieodpłatnie. Zaleca się też sprawdzanie wolnych terminów u konkretnych kardiologów. Sprawnie działające gabinety zawsze zapewniają krótki czas oczekiwania nawet przy dużej liczbie pacjentów, co ma związek z wprowadzeniem świadczeń opieki koordynowanej w POZ! W Centrum Medycznym Sadyba wykonujemy badania kardiologiczne już podczas pierwszych wizyt – są one w pełni refundowane przez NFZ.

Zakres świadczeń warszawskich poradni kardiologicznych NFZ

Świadczenia poradni kardiologicznych NFZ dotyczą bezpłatnej profilaktyki, diagnozowania i leczenia chorób układu krążenia. Mogą to być wrodzone wady serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czy tętniak aorty. Pacjenci mają dostęp do diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, w tym do specjalistycznych badań kardiologicznych. W Centrum Medycznym Sadyba wykorzystujemy metody, które pozwalają na całościową ocenę stanu serca i naczyń krwionośnych. Wykonujemy:

  • badanie EKG – zapis aktywności elektrycznej serca; 
  • holter ciśnieniowy pomiar wartości ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca;
  • próby wysiłkowe – ocena zapisu EKG oraz pomiar ciśnienia tętniczego w trakcie wysiłku; 
  • holter EKG – pomiar pracy serca przez całą dobę i wykrywanie zaburzeń rytmu. 
  • badania laboratoryjne – określenie poziomu hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter, PSA, badanie ASO, badanie CRP, antygeny HBs, HCV, HIV, RF.
  • ECHO serca – ocena budowy anatomicznej serca i badanie kurczliwość narządu.

Wizyta u kardiologa w Warszawie – kiedy jest wskazana?

Pierwszym niepokojącym objawem, który może wymagać omówienia podczas wizyty u kardiologa w Warszawie, jest nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Na badania kardiologiczne kierowani są pacjenci z wartością powyżej 140/90 mmHg. Ponadto na schorzenia układu krążenia wskazują duszności, omdlenia, częsta zadyszka i uczucie kołatania serca. Nie wolno bagatelizować zmniejszenia tolerancji wysiłku, bólu w klatce piersiowej czy obrzęku nóg. Szczególną opieką należy także otaczać pacjentów geriatrycznych, w trakcie leczenia onkologicznego oraz tych zaliczanych do grupy ryzyka wystąpienia chorób serca i naczyń.

Opieka koordynowana w kardiologii i nie tylko – nowe świadczenia POZ!

Opieka koordynowana ściśle wiąże się ze świadczeniami związanymi z kardiologią i nie tylko. Przynosi ona wiele korzyści dla pacjentów korzystających z NFZ. Mowa przede wszystkim o chorych przewlekle, a także wszystkich tych, którzy leczą się w placówkach POZ. W Centrum Medycznym Sadyba oferujemy opiekę koordynowaną w zakresie kardiologii, diabetologii czy endokrynologii. Uszczegóławiając, polega ona na koordynowaniu planu leczenia pacjenta przez lekarza POZ, który pozostaje w stałej współpracy z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem.

Opieka koordynowana, czyli większa dostępność do świadczeń

Opieka koordynowana poprawiła jakość świadczeń zdrowotnych, w tym dostęp do szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej, również w zakresie przeciwdziałaniu zawałom serca i innym schorzeniom układu krążenia. Aktywizuje ona pacjenta do działań prozdrowotnych i zapewnia rozszerzoną listę badań diagnostycznych. Ponadto dzięki usprawnionej koordynacji realizacja świadczeń zdrowotnych przebiega znacznie szybciej, co z pewnością potwierdzą nasi pacjenci. O szczegółach realizowanej opieki koordynowanej przez Centrum Medyczne Sadyba chętnie opowiadają lekarze POZ podczas konsultacji.

Jak przygotować się do badania?

Prawidłowe przygotowanie się do badania jest kluczem do prawidłowych wyników. Nieprzestrzeganie zasad skutkować może błędnymi wynikami nieadekwatnymi do stanu rzeczywistego.

Podsumowanie

Jeśli szukasz poradni kardiologicznej w Warszawie na NFZ, skieruj się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi Ci odpowiednie skierowanie. W naszym Centrum Medycznym znajdziesz właściwą pomoc. W trosce o Twoje zdrowie zachęcamy do korzystania z konsultacji w poradni POZ, opieki koordynowanej, a także z wnikliwych badań kardiologicznych oraz laboratoryjnych. 

Zadbaj o swoje serce – bezpłatne badania kardiologiczne w ramach NFZ!

Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?

Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.

Do jakich badań nie trzeba być na czczo?

Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF

Jak wygląda właściwe pobranie krwi?

Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.​