loading

Holter ciśnieniowy (Holter RR) – diagnostyka nieprawidłowości pracy serca

Holter ciśnieniowy mierzy wartość ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Holter monitoruje jednak ciśnienie tętnicze i pracę serca przez 24 godziny, a nie jednorazowo. 
Holter ciśnieniowy dokonuje pomiarów średnio co 15 minut, a w nocy co 30 minut. W ciągu 24 godzin urządzenie dokona około 70 pomiarów ciśnienia. Badanie wygląda tak samo, jak przy tradycyjnym urządzeniu – mankiet na ramieniu napełnia się powietrzem, a jednostka centralna automatycznie mierzy i zapamiętuje wyniki. Równolegle z mierzeniem ciśnienia przez urządzenie,
Pacjent powinien zapisywać godziny odpoczynku, aktywności, przyjmowania leków, posiłków czy sytuacji stresowych W ten sposób lekarz zyska podstawę do porównania wyników holtera z zapisem dziennej aktywności pacjenta.

Kiedy lekarze zlecają badanie holterem ciśnieniowym?

Badanie holterem ciśnieniowym jest refundowane przez NFZ i należy do ważnej diagnostyki kardiologicznej. Zleca się je zatem w celu potwierdzenia/wykluczenia zaburzeń ciśnienia krwi, a także po to, by monitorować postępy zastosowanej terapii. Warto wiedzieć, że holter ciśnieniowy w Warszawie jest dostępny w naszym Centrum Medycznym całkowicie bezpłatnie m.in. w ramach opieki koordynowanej przysługującej pacjentom, korzystającym z podstawowej opieki zdrowotnej. Szczególnie na badanie zapraszamy osoby z chorobami przewlekłymi, które dzięki nowemu modelowi świadczeń mogą liczyć na holter RR na NFZ i to bez konieczności długiego oczekiwania. W przypadku zawrotów głowy, omdleń czy problemów ze wzrokiem (np. jaskra), koniecznie poinformuj o tym lekarza POZ – skieruje Cię on do kardiologa i pracowni diagnostycznej.

Holter RR na NFZ – wskazania

  • Kontrola ciśnienia tętniczego. 
  • Występowanie lub podejrzenie nadciśnienia tętniczego. 
  • Monitorowanie skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego.
  • Występowanie nadciśnienia tętniczego opornego na leczenie.
  • Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży czy pacjentów z jaskrą.

Jak przygotować się na badanie holterem ciśnieniowym?

Badanie holterem ciśnieniowym jest stosunkowo proste, a więc nie wymaga od pacjenta przygotowań. Urządzenie montowane jest oraz uruchamiane przez lekarza w gabinecie lekarskim i musi dotykać bezpośrednio skóry. Dla ułatwienia zaleca się, by założyć na wizytę luźną koszulkę z krótkim rękawem. Jeśli chodzi o sam pomiar, holter RR bada ciśnienie krwi w trakcie normalnej aktywności pacjenta. Nie jest wskazane nagłe zmienianie tryby życiu, ponieważ wynik może być wtedy zafałszowany. Ponadto unikać należy kontaktu z wodą czy mocnego zginania ręki w łokciu. Badany powinien także zrezygnować z prowadzenia samochodu. Nie ma za to żadnych przeciwwskazań do korzystania ze sprzętów elektronicznych. W nocy rekomendowane jest to, by ułożyć się do spania na plecach z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała.

Badanie nie może być wykonywane w trakcie infekcji, przeziębienia czy innych chorób zapalnych. Fakt ich wystąpienia należy zgłosić lekarzowi.

Wyniki badań holterowskich

Holter RR sam dokonuje automatycznej oceny ciśnienia tętniczego krwi w ciągu doby, podczas różnych czynności wykonywanych przez pacjenta , a uzyskane pomiary analizowane są przez lekarza. W trakcie badania pacjent może prowadzić notatki, w których opisze odczuwane dolegliwości. Dzięki opiece koordynowanej dostęp do wyników jest szybki, a plan leczenia zindywidualizowany. Pacjent z wykrytą nieprawidłowością w pracy serca objęty jest w naszym Centrum Medycznym Sadyba kompleksowym wsparciem medycznym, od pogłębionej diagnostyki i profilaktyki począwszy, na koordynowaniu terapią kończąc. W wielu przypadków zlecamy badania laboratoryjne, badanie EKG czy inne badania kardiologiczne takie jak Holter EKG, ECHO serca czy próbę wysiłkową pozwalające na całościową ocenę stanu serca i naczyń krwionośnych.

Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?

Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.

Do jakich badań nie trzeba być na czczo?

Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF

Jak wygląda właściwe pobranie krwi?

Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.​