
Badanie Holter RR (Holter ciśnieniowy)
Holter ciśnieniowy mierzy wartość ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Holter monitoruje jednak ciśnienie tętnicze i pracę serca przez 24 godziny, a nie jednorazowo.
Holter ciśnieniowy dokonuje pomiarów średnio co 15 minut, a w nocy co 30 minut. W ciągu 24 godzin urządzenie dokona około 70 pomiarów ciśnienia. Badanie wygląda tak samo, jak przy tradycyjnym urządzeniu – mankiet na ramieniu napełnia się powietrzem, a jednostka centralna automatycznie mierzy i zapamiętuje wyniki. Równolegle z mierzeniem ciśnienia przez urządzenie,
Pacjent powinien zapisywać godziny odpoczynku, aktywności, przyjmowania leków, posiłków czy sytuacji stresowych W ten sposób lekarz zyska podstawę do porównania wyników holtera z zapisem dziennej aktywności pacjenta.
Jak przygotować się do badania?
Prawidłowe przygotowanie się do badania jest kluczem do prawidłowych wyników. Nieprzestrzeganie zasad skutkować może błędnymi wynikami nieadekwatnymi do stanu rzeczywistego.
Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?
Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.
Do jakich badań nie trzeba być na czczo?
Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF
Jak wygląda właściwe pobranie krwi?
Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.