loading

Holter EKG

W diagnostyce omdleń czy zaburzeń rytmu zapis EKG wykonany podczas wizyty może być prawidłowy i konieczna jest rejestracja 24-godzinna. Holter EKG składa się z elektrod, które przyklejane są za pomocą plastrów do odpowiednich miejsc na ciele oraz jednostki centralnej rejestrującej zapis. Badanie pozwala na zarejestrowanie arytmii, która jest przyczyną utraty przytomności i zakwalifikowanie pacjenta do dalszego leczenia np. wszczepienia rozrusznika serca.

Holter EKG na NFZ? Diagnostyka kardiologiczna w CM Sadyba!

Diagnostyka kardiologiczna nie tylko ważna jest wśród osób z problemami z sercem, ale także zaliczana jest ona do profilaktyki zdrowotnej. Pamiętać o niej powinny osoby nawet pod 35 roku życia! Warto wiedzieć, że choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę śmierci na świecie i w Polsce. To między innymi dlatego lekarze POZ, a także kardiolodzy zlecają wielu osobom z niepożądanymi dolegliwościami badanie elektrokardiograficzne (EKG). W CM Sadyba realizowane jest ono między innymi w ramach opieki koordynowanej na NFZ. Holter EKG to zatem badanie przysługujące pacjentom korzystającym z podstawowej opieki zdrowotnej – o szczegóły pytaj lekarza POZ!

Czym jest badanie elektrokardiograficzne (EKG)?

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) wykonane metodą Holtera pozwala uzyskać cenne informacje dla dalszej diagnostyki kardiologicznej. Polega ono na założeniu pacjentowi małego, przenośnego urządzenia, które podłączone jest do specjalnych elektrod umieszczonych na klatce piersiowej – najczęściej w trzech miejscach. Taki sprzęt służy do rejestrowania impulsów elektrycznych serca w trakcie trwania całego badania, a więc zazwyczaj w ciągu normalnej aktywności w dzień i w nocy. Holter EKG pozwala uzyskać obraz pracy narządu, gwarantując miarodajne wyniki. Podczas 24-48 godzin badania pacjent może prowadzić normalną aktywność fizyczną, dzięki czemu kardiolog ma możliwość wykrycia nawet niewielkich zaburzeń pojawiających się tylko nieregularnie i w określonych przypadkach. 

Warto podkreślić, że w trakcie całego pomiaru zwanego badaniem elektrokardiograficznym, pacjent prowadzić musi również dzienniczek. Określa on w nim godziny przyjmowania leków, czas trwania określonych aktywności oraz występujące dolegliwości. Prócz tego badany musi zrezygnować z kąpieli oraz spania na brzuchu. 

Holter EKG na NFZ – wskazania

  • Zaburzenia przewodzenia.
  • Podejrzenie choroby wieńcowej serca. 
  • Podejrzenie migotania przedsionków. 
  • Inne zaburzenia rytmu serca np. bradykardia. 
  • Choroba niedokrwienna serca.
  • Monitorowanie efektów leczenia kardiologicznego. 
  • Dolegliwości sugerujące schorzenia serca np. częste omdlenia, ból w klatce piersiowej czy zawroty głowy. 
  • Konieczność zakwalifikowania pacjenta do założenia rozrusznika serca.
  • Monitorowanie stanu pacjentów po przebytym zawale serca.

Jak przygotować się na badanie holterem EKG?

Prawidłowe przygotowanie się do badania jest kluczem do prawidłowych wyników. Nieprzestrzeganie zasad skutkować może błędnymi wynikami nieadekwatnymi do stanu rzeczywistego.

Przed badaniem holterowskim EKG zawsze należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz schorzeniach, które mogą mieć wpływ na przebieg, a także wynik badania. Pacjent nie musi być na czczo, ale powinien unikać kofeiny, alkoholu i palenia papierosów – używki należy odstawić na 24 godziny przed badaniem, a także w trakcie jego wykonywania.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) w CM Sadyba!

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia realizowany jest przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wystarczy zgłosić się do wybranej poradni, która realizuje świadczenia POZ w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W CM Sadyba pacjenci mają dostęp do licznych badań kardiologicznych, a na profilaktykę chorób układu krążenia zapraszamy przede wszystkim: 

  • osoby w wieku 35–65 lat;
  • osoby obarczone ryzykiem chorób układu krążenia; 
  • osoby niechorujące na cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek, rodzinną hipercholesterolemię czy niechorujące na niektóre z chorób układu krążenia; 
  • osoby, które nie korzystały z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.
Zadbaj o swoje serce z warszawską poradnią POZ CM Sadyba. Szybka diagnostyka na NFZ oraz w ramach opieki koordynowanej, zapewniona!

Do jakich badań trzeba być bezwzględnie na czczo?

Bezwzględnie na czczo – co najmniej 10-12 godzin bez posiłku należy być do badania krwi na poziom: cukru prolaktyny żelaza całkowitej zdolności wiązania żelaza betaHCG borelioza przeciwciała IgG, IgM lipidogram (cholesterol, jego frakcje, trójglicerydy ) Można pić niesłodzone płyny. Jeżeli rano zjesz śniadanie, wynik badania będzie mało dokładny.

Do jakich badań nie trzeba być na czczo?

Nie trzeba być na czczo do wszystkich pozostałych badań, takich jak: poziom hormonów (poza prolaktyną), test na Helicobacter i inne czynniki zakaźne, hemoglobina glikowana, PSA i inne markery nowotworowe, ASO immunoglobuliny CRP grupa krwi antygeny HBs, HCV, HIV RF

Jak wygląda właściwe pobranie krwi?

Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.​